logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargı Reformu Stratejisi tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
30 Mayıs 2019 Perşembe 15:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın satırbaşı açıklamaları şöyle: 

HAKİM VE SAVCILARA COĞRAFİ TEMİNAT

Hakim ve savcılara ilk kez coğrafi teminat getiriyoruz. Hakimliğe ve savcılığa girişteki mülakat ekibini genişletiyoruz. Mesleki liyakatı artırmak gayesiyle mesleki kıdem şartlarını yeniliyoruz.  Hakimler ve savcukar hakkındaki disiplin prosedürlerini yeniden yapılandırıyoruz.

Üçüncü amaç insan kaynaklarının nitelik ve niceliğin artırılmasıdır.

HUKUK FAKÜLTELERİNDE EĞİTİM SÜRESİ 5 YILA ÇIKACAK

Hukuk fakültelerinde eğitim süresi 5 yıla çıkacak, kontenjanlar sınırlandırılacak.

Adalet teşkilatımızın bilişim sisteminin yurt dışı temsilcilikleriyle entegrasyonunu sağlıyoruz. Adliye bulunmayan ilçelerdeve büyük havalimanlarında uzaktan görüntülü ifade alınmasını sağlaan sistemi kuruyoruz. 

Mahkeme nöbet sisemini geliştirerek ceza mahkemelerinin 24 saat esasıyla hizmet vemesini planlıyoruz. Yazıişleri mdürülüğünü kariyer meslek olarak yeniden yapılandırıyoruz.

Savunmanın yargılamalara etkin katılımını sağlayacak düzenlemeler yapıyoruz. Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkilerini genişletiyoruz.

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT HAKKI VERİLECEK

Avukatlık hizmetlerinin vergilenmesi konusunda iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması nedeniyle kamuda avukat çalıştırmak güç oluyor. Bu sorunu da çözüyoruz. Avukatlara da yeşil pasapor hakkı vererek uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı planlıyoruz.

Tanıklık uygulaması maddi gerçekliğin ortaya çıkarılmasına doğrudan etki eden bir yöntemdir. Tanıkların psikolojik olarak yıpranmasını önleyecek düzenlemeler var. Yargı sürecinde tanığa özgü uygulamalar geliştirilecek. Tanıklık ücretlerinin yeniden belirlenmesi gerekiyor. 

2018'de şüphelilerin yüzde 52,6'sı hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.

Cumhuriyet savcılarının takdir hakkı genişletilecek.

Uzlaşma uygulamasını genişletmeyi hedefliyoruz. İade edilen iddianamelerin orası yüzde 2,6. İade kapsamı yeniden belirlenecek.

Basit yaralama ve tehdit gibi suçların nitelikli hallerin şikayete bağlı olması planlanıyor. 

15 YAŞINDAKİ KÜÇÜK ÇOCUKLARIN..

Suç teşkil eden bazı fiilerde sanıkların doğrudan mahkemeye getirilmesi süreci hızlandırılacak. Bazı ağır suçlar hariç 15 yaşından küçük çocukların işledileri ilk defa fiiller için soruşturma ve kovuşturma olmayacak. Şiddet içermeyen suçlardan hükümlü olan hamile ve yaşlıların ceza infazı evde olacak.

Noterlik kariyer mesleği haline dönüştürülecek. Noterlerin sayısı artırılacak. 

Cezada ulzşatırmanın kapsamı genişletilecek. Uzlaşma ile sonuçlanan dosya sayısı 150 bin. Şiddet içermyen uyuşmazlıklarda aile arabuluculuğu getirilecek. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.