logo

Bizler ve Kurtarmak


Mustafa NİZAMOĞLU

Mustafa NİZAMOĞLU

08 Haziran 2019, 13:20

Hani haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacaktık. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa! Bir topluluğa olan düşmanlığımızı bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevketmeyecekti. İşi ehline verecektik. Ehliyet ve liyakat imandan önce gelecekti. İttifak ettiğimizde birlikte hareket edecek, ihtilaf ettiğimizde birbirimizi mazur görecektik. İhtilaf edersek hakeme gidecektik. Birbirimize İlahlık ve Rablik taslamayacaktık. 

Birleşelim, ama bizde, diyorlar. Biliyor musunuz, tefrikanın asıl sebebi bu. Herkes, kendi liderini, örgütünü, şeyhini, ideolojisini merkeze alıyor. Haşa nerede ise dedikleri şu: Allah'ın emrine uymazsanız haram, resulün sünnetine uymazsanız mekruh, bizim gibi düşünmez ve bizim lider, örgüt ve içtihadımıza bağlanmazsanız dinden çıkarsınız. 

Bütün ihaleler onlara, bütün kadrolar onlara, bütün kararlar onların iznine bağlı olacak. Yetkili kişiler, kurullar, kurallar belli. Kimse bu yetkisini hukuksuz bir şekilde Hakk'a ve halkın iradesine karşı kullanamaz. Kendilerine duyulan güveni istismar edemez. Yetkisini kötüye kullanamaz. 

Hani biz Hz. Ömer'le ilgili menkıbeler anlatırdık. Hani Hz. Ali Malik b. Eşter'e ne yazmıştı.Bu yanlış sadece siyaset çevrelerinin yanlışı değil. Sivil dedikleriniz de, en az siyasiler kadar bu sonuçtan sorumlu. 

Bir siyasinin, bir STK ve bir patronla işbirliği yaparak kumpas kurmaları halinde al başına belayı. Mafyalaşma ve derin yapılar böyle başlıyor. 

Bakın, bu sistemde zaman içinde siyaset kendi kendini yer, sivil toplum da öyle. Ardından sermaye kendi kendini bitirir.Unutmayalım ki, cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. 

Siyaset, torpil ve rüşvete bir alıştı mı, onu dizginlemek çok zordur. Onların çıkarına mani olan kim olursa olsun, ona karşı düşmanca davranırlar. Bu gidiş yokuş aşağı koşar gibi bir gidiştir. Ve sonuç bellidir. 

Aşk ve öfke aklı zail eder. Para, makam aşkı en tehlikeli aşklar arasındadır. Şeytanın en keskin hilesi para, makam ve işret üzerinedir. 

Biz, para, kadın ve makamla bu seviyede daha yeni yeni tanışıyoruz. Dökülenlerimiz, kırılanlarımız olacak, ama toparlayacağız inşallah. Epey geçmişimiz var bu alanda ama bu seviyede ve bu ölçekte ilk kez servet, iktidar ve makamla tanışıyoruz. 

Geçmiş tecrübesinden bu konuda çok fazla yararlanamıyoruz. Çünkü bu işlerin üzerini hep örttük. Kol kırılıp yeni içinde kalınca kollarımız çolak kaldı. 

Övünmeyi ve dövünmeyi bırakıp düşünmemiz, birbirimize nasihat etmemiz ve nefsimizi hesaba çekmeliyiz. Özeleştiri yapmalıyız yani. Başkasını eleştirmek kolay, kendimizi hesaba çekmek daha zor bir iş. Başkalarına nizam verirken kendi eksiklerimizi de görmemiz gerek. Yoksa bize de sorarlar . 

Ayeti kerimede cenabı habibi kibriya ; “Siz Kitab'ı okuyup durduğunuz hâlde, kendinizi unutup başkalarına iyiliği mi emrediyorsunuz?” (Bakara 44) 

Önce kendi nefsine öğüt ver, kendi nefsini düzelt! Sonra da başkalarına öğüt ver, başkalarını düzeltmeye çalış! Sana önce kendi nefsinin özelliklerini, kendi nefsinin ne durumda olduğunu bilmen lazım. Kendinde ıslaha muhtaç bir hâl var oldukça başkalarını düzeltmeye, başkalarına öğüt vermeye kalkışma! Eğer kendinde ıslaha muhtaç bir hâl bulunduğu hâlde bunu bırakır da başkasının ıslahına kalkışırsan yazık sana! Başkalarını nasıl ve hangi hâllerde kurtarabileceğini bilirsin. Sen kendin kör isen, bir başkasının elinden tutup nasıl bir yere götürebilirsin?  

Gözleri görmeyen birisinin bir başkasının elinden tutup bir yere götürmesi mümkün olmadığı gibi, kendi nefsini ıslah etmemiş birisinin de başkalarını irşat edip Allah'a götürmesi mümkün değildir. Ancak kendi gözleri gören kişi başkalarını bir yerden bir yere götürebilir.” 

Bakın, biz Müslümanlardanız, Müslümanız, Müslümancı değiliz. Kendi nefsimizi merkeze almadığımız gibi başkasının nefsini ya da tüzel nefisleri de, örgüt, lider ve benzeri yapıları da, kendi mezhebimizi ve ideolojimizi de merkeze almayız. Merkezde HAK olacaktır. Biz Hakk'a tapan bir milletiz. Alamet-i farikamız bu! Bizi “biz” yapan esas bu......  VESSELAM  !!! 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.