logo

Yeni Siyasi Hareket


Hayrettin ÖZBAY

Hayrettin ÖZBAY

11 Temmuz 2019, 10:59

Babacan AK Partiden istifa ederek yeni partinin kurulma aşaması geçilerek, yeni parti sinyalini çaktı.Kendi yanına aldığı Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski siyasetçi bakanlardan Beşir Atalay, Haşim Kılıç, Sadullah Ergin, ve Fehmi kuru'dan müteşekkil yapı içerisinde yeni çalışmalara start verdi.

Böyle bir yapı bu zamanda tutar mı ?

Bunun cevabını vermek için geçmiş dönemleri iyi incelemek gerekir .

Yerel seçimlerden aldığı mağlubiyet üzerinden, iktidara ders verme girişimi ..

Ancak bu ders verme girişimi aynı partinin geçmiş zaman aktörleri ile verilmeye çalışılıyor..

Öncelikle eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasi hayatında edinilmiş bir galibiyet konusu yoktur mantığı ile hareket edecek olursak, yanlış bir yolda olduğumuzu söylemek oldukça zordur. Refah partisinde ve Fazilet partisinde bulunduğu zamanlarda, sürekli tepeye oynamak istemiş ancak konjektur gereği, istediği performansı yakalayamamıştır.Daha sonra Fazilet Partisi içerisinde genel başkanlığa oynamış aldığı yenilgi ile Ak parti kuruluş aşamasına geçilmiş, orada da Cumhuriyet tarihinin bir ilki olarak, genel başkansız Başbakanlık koltuğuna oturmuş, ancak genel başkanın direktifleri doğrultusunda Başbakanlık yapmıştır.Sonrasında Reisi Cumhur olması da yine sürece Erdoğanın gölgesinde cumhurbaşkanı olmuş, bulunmuş olduğu makamda da makamı dolduramamış ve yine aynı şekilde görevini bitirmiştir.

Şimdi de yeni bir siyasi hareketle milletin önüne çıkıyor.Burada düşünülmesi gereken şudur , bu kadar birilerinin gölgesinde siyasi yaşam veren bir kişinin yeni siyasi harekete katacağı nedir. Bunun iyi düşünülmesi gerekir.

1923 yılından sonra bu ülke hep bildik siyasilerden çekeceğini çekmiştir.1923 ve 1950 yılları incelenirse, siyasi yaşamda özellikle 38 yılına kadar ATATÜRK döneminde bir İNÖNÜ bir BAYAR dönemi ile 15 yıllık bir dönem geçirilmiş, sonrasında, İNÖNÜ'nün cumhurbaşkanlığı ve 50 yıllarından da sonra da Celal BAYAR reisicumhurluğunda 60 ihtilali olmuştur. Sonrasında Demirel ve Ecevit dönemi ile arada bir özal döneminide eklersek 2000 yılına kadar bu isimlerle türk siyasi hayatına damgasını vurmuştur.

2003 yılından sonra kurulan AK PARTİ ile Receb tayyip erdogan ismi ve yukarıda saydığımız siyasiler vitrine oturdular.

Türk siyasinin bildik statükosu, vitrin üzerinden değerlendirme yapılmasıdır.Kimse siyasetteki proje yapılanmayı konuşan yok. Vitrindeki siyasiye bakılıyor ancak o dönemin geride kaldığı 15-20 yıllık süreci kimse hatırlamıyor.

Zamanın değişmesini kimse kabullenmiyor.

Beşis ATALAY'ın yada Haşim KILIÇ'ın bu ülke insanına sunduğu siyasi varlık ancak birilerinin gölgesinde öteye hiç bir şey ifade etmemektedir.

Fehmi KORU ise zamana göre hareket eden ve dönemin Medya patronlarınnın RODOS buluşmalarına katılıp orada milete verilecek mesajları kırpıp kırpıp köşesine taşıyan yazardan öteye gitmez.Fetö Örgütünün medya ayaklarından olan Zaman Gazetecinin kurucularından olan Fehmi Koru her dönemin olmazsa olmaz adamı olama peşindedir.

15 Temmuz bu ülkede bir miaddır.Bir dönemin bitişidir. Bu süreçten sonra kimse yapılacak olanları kesinlikle anlamaz.Yapılan yeni siyasi hareketi kesinlikle FETÖ ve dış yapılarla ilişkillendirir.Hele bu sürecin içerisindeki adamlar bunun rengini verirse bir de ..

Ak partinin iktidardaki hataları yanlışları belki bir şekilde halledilebilinir.Ama bunun karşısında yeni bir hareket ile çıkılmasını, bu millet tarihin çöplüğünde yerini alan siyasilerin konumuna sokar.

Geçen 100 yıllık bir zamandan sonra artık, bir 100 yıl daha bu milletin tahamülü yoktur.

Özellikle 2023 yılı yaklaştıkça yapılan her türlü hareket millet olarak, daha derinden takip edilmekte ve değerlendirmesini bu sonuç üzerinden yapmaktadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.