logo

Belediye Başkanı / Milletvekili Adayları İçin İnternet & Tanıtım Çalışmaları

Öncelikle internet üzerinden yürütülecek çalışmalarda, sosyal medyaya verilen önem çok önemlidir. Adaylıktan başkanlığa kadar, aktif bir sosyal medya yönetimi uygulanmalıdır. Facebook, Twitter, İnstagram ve Youtube sayfaları günlük içerikler ile daima güncel tutulmalı. Daha çok hedef kitlenin hesaplarda abonelikleri, beğenileri arttırılma çalışmaları yapılmalı.

Belediye Başkanı / Milletvekili Adayları İçin İnternet & Tanıtım Çalışmaları
09 Temmuz 2019 Salı 15:04


Her ziyaret, aktivite görsel olarak belgelenmeli, bunların sosyal medyada paylaşımlarında yer alması sağlanmalı.


Seçim çalışmaları kapsamında, adayın / vekilin web sitesi; seçim sonuçlarına göre karar verilerek oluşturulmalıdır. Çok az bir kitle ziyareti ön görüldüğü için seçim öncesinde, fuzuli bir gider kalemi olarak düşünülür.

O yüzden, öncelik ve ağırlık kesinlikle sosyal medya yönetimine yapılmalıdır. Aday / Vekil ve seçmen kitlesi etkileşimi hızlı olur.

- Facebook Sayfa Yönetimi

Facebook, gençler içerisinde popülaritesini kaybetmiş olsa da, özellikle orta yaş ve yaşlı seçmen kitlesinin kolaylıkla kullanabildiği, daha çok aşina olduğu bir platform. O yüzden; yaş ağırlıkları, lokasyon gözetilerek öncelikle beğeni ve takip eden kitlenin sponsor ( ücretli ) reklam çalışmaları yapılmalıdır. Bireysel olarak sayfa açımı uygundur. ( Kişi adıyla – Sayfa olarak)

- Twitter Hesap Yönetimi

Twitter, aslında daha mikro bir platform olduğundan; genel hedef kitlenin bir kısmını barındırır. Fakat, aktif olarak paylaşımlar şüphesiz günden güne kitlenin büyümesine sebep olur. Ayrıca, ücretli reklam çalışmaları ile, yine lokasyon gözetilerek Sponsor görüntüleme, beğeni çalışması yapılabilinir. Seçime son 2 hafta kala, özellikle yurt genelinde uygulanacak ( 2-3 defa ) TT hizmeti alınabilir. ( Trend Topic hizmeti, Twitter en çok ilgi gören konular açısından, tüm Türkiye kullanıcılarının görebileceği genel bir başlık çalışmasıdır. Örneğin;  #guzelgunlergorecegizbaskan/vekiladi  , #genclerleelelebaskan/vekiladi , #siyasetdegilhizmeticinbaskan/vekiladi gibi. ) Halkla iç içe tavrın, Twitter üzerinden direkt kullanıcıları muhatap alarak, yanıtlama yapılması, ciddi anlamda beğeni alan, sadece laf olsun diye oluşturulmuş sayfa değil, gerçekten dikkate alan, insanları muhatap alan bir anlayış imajı sunar.

- İnstragram Hesap Yönetimi

İnstagram, tam olarak genç kitlenin bulunduğu bir mecradır. Burada, siyasi, hizmet ve sosyal paylaşımlardan daha çok gençlerin ilgisini çekebilecek; kitlesel istekler için iletişim hali uygun olur.
Yani, belediye bursları, gençlik konseyi çalışmaları, ücretsiz internet ve gençlere yönelik organizasyonların ilk tanıtım mecrası olarak tercih edilebilir. Örneğin; X  ilçesi içerisinde yapılacak bir konser tanıtımı için evvelden reklam çalışmaları başlatılarak, gençlerin katılımı ve hesap takımı sağlanır. Bu kalıcı bir vizyon olabilir. Burada gençlerin karakterlerine uygun enerjik, neşeli paylaşımlar çok iyi geri dönüşler sağlar. Başkanın / vekilin  komik anları, eğlenceli konuşmaları, başkalarıyla aralarında geçen neşeli ve enerjik çekişme, görüşme, etkileşimleri gerçekten iyi bir imaj çizecektir.  Gençler samimiyeti çok iyi anlamaktadırlar, o yüzden manevi hacmi yüksek görsel paylaşımlar da iyi dönüşler sağlar.

- Youtube Hesap Yönetimi

Seçim çalışması boyunca videoların derlenmesi çalışması yapılmalı. Ayrıca, ara ara yapılacak Canlı yayınlar ile kitleyle direkt yorum / yanıt etkileşimi kurulabilir. Bu çok cazip bir aday / başkan ile seçmen kitlesi iletişim aracıdır. Özellikle genç kitle ile.Fikir aşamasında olan bu uygulamalar için, sosyal medya hesaplarının görsel düzenlemeleri, video düzenlemeleri ve içerik / yazı düzenlemeleri bir ekip işi olarak yürütülmelidir. Kullanıcılardan, takipçilerden elde edilecek görseller üzerinde gerekli düzenlemelerden sonra hesaplarda kullanım yapılabilinir. Ayrıca, sosyal medya ekibinin gün içerisinde çalışma ekibiyle aktif şekilde faaliyetlerde bulunması, görsel toplama, videolu kayıt gibi işlemleri de uygulaması uygun olur.


İşlemlerin en kısa sürede başlaması da, seçim süreci göz önüne alındığında çok önemlidir.Seçim süresi göz önüne alındığında, başta sosyal medya hesaplarındaki sponsorluk, TT, beğeni ve hedef kitle takipçisi kazanmak için bir bütçe oluşturulması, bu bütçenin harcama planlaması çıkartılması önemlidir.

Önümüzdeki seçim süresine kadar tahmini işlem harcamaları kalemi aşağıdadır :

* Facebook – Günlük lokasyon, yaş aralığı filtrelerinde sponsorlu reklam ve takipçi etkileşimi
( Günlüğü 70-100 TL / 45 Gün kadarı 3500-4000 arası. )

* Twitter -  Günlük harcamalardan ziyade, tamamen takipçi & beğeni çalışması göz önüne alınmalı.
(2000 TL seçim süresince bütçe, son 2 haftadaki TT operasyonu için 1000 TL – toplamda 3000 TL)

* İnstagram – Beğeni, takipçi çalışmasının yanı sıra, hedef şehir odaklı sayfalardan viral reklam iletişimleri kurularak, tanıtımı yapılmalı. ( Bütçe İnstagram için daha ideal, sayfalarla iletişim halinde hizmet tutarları, sayfa yönetimleri ile görüşülerek yapılabilir. Sadece beğeni ve takip için seçim sonuna kadar 1000 TL uygun bir bütçe olacaktır. )


Yukarıda bahsi geçen tüm planlama, işlem açıklamaları vs.. tek bir kişi üzerinden görev paylaşımı  olarak ekip içerisinde yürütülebilinir. Fakat, özellikle sosyal medya mecralarındaki görsel kalitesi, decupe ( objelerin / öğelerin ön plana çıkarılması ) , video edit ( video düzenleme / efekt ) gibi işlemler daha profesyonel beceriler gerektirmektedir. Bunları, bir ajans ortamında değerlendirmekte fayda olacağı gibi, ekibe dâhil edilen Video / Görsel tasarım uzmanı 1 kişinin daha ilavesiyle de, seçim merkezi ( ofisi ) içerisinde uygulaması / yönetimi yapılabilinir.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.