logo

Renklerin Psikolojik Anlamda Etkileri

Işıktan retinaya farklı biçimlerde gelip algılanmasına renk denmektedir. Renkler bulunduğundan bu yana farklı anlamlar yüklenmiştir. Her rengin kendine özel fizyoloji ve psikoloji anlamda farklı manalarını mevcuttur. Buna örnek olarak kırmızı renk en bilinen renktir. Ateşi, aşkı ve hazzı simgelerken güç ve heyecanı da simgeleyen önemli bir renktir. Bu gibi bütün renklerin anlamları ve psikolojik etkileri bulunmaktadır.

Renklerin Psikolojik Anlamda Etkileri
11 Temmuz 2019 Perşembe 12:09

Çalışma ortamlarında ve yaşam alanlarında hayatımızda önemli bir etkeni olan renkler, psikolojik anlamda bizleri birçok anlamda etkilemektedir. Olumlu ve olumsuz etkileri olan bu renklerin psikolojik manada etkisi birçok önemli araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu renkler arasında örnek verecek olursak kırmızı, sarı, pembe, mavi, gri, beyaz, siyah, yeşil, turuncu, kahverengi, mor ve daha birçok renklerde bu etki mevcuttur. Bu renklerin psikoloji manada etkilerine göz atalım.

Kırmızı renk, başta da bahsettiğimiz gibi aşk, heyecan, güç ve hazzı simgelemektedir. Bununla beraber hakimiyeti elde tutmayı sevenlerin rengi olan kırmızı, güçlü kadınların dudaklarında bile görebilirsiniz. Gözü yormayan bu renk, sevilen renkler arasında yerini alırken bayanların en çok tercih ettiği renklerdendir.

Sarı renk, gözü en çok yoran, psikolojik manada olumsuz etkileyen, bir o kadar da metabolizmayı hızlandıran bir renktir. Hiçbir zaman bir odada sarı renk duvar yapmamalısınız. Olumsuz etkileyen sarı renkte bebekler bile sinirlenip ağlayabilmektedir.

Mavi renk, psikolojiyi hem olumlu hem de olumsuz yönden etkileyen bir renktir. Bilgelik, güven ve sadakatin yanı sıra depresyon, üzüntü ve yalnızlığı da simgelemektedir. Bundan dolayı akıl hastanesinde hiçbir hemşire mavi renk giymemektedir. Ancak iş görüşmelerinde giyilen mavi renk kararlılık ve bağlılığı simgelediği için sıkça tercih edilir.

Yeşil renk, doğayı simgeleyen renk olmakla beraber psikolojik anlamda da olumlu bir renktir. Evrensellik, gençlik, yaşam, doğa, ümit, yenilenmek, dinçlik, sağlık ve daha birçok olumlu manası bulunmaktadır. Gözleri en çok rahatlatan yeşil renk, ayrıca psikolojik manada da rahatlatıcı, sakinleştirici ve sinir sistemini olumlu etkileyen doğal bir yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı hastanelerde sıklıkla yeşil rengi tercih edilir ki hastalar psikolojik manada rahatlasınlar.

Beyaz renk, psikolojik manada olumlu etkisi olan, saflığı ve temizliği simgeleyen bir renktir. Masumiyeti simgeleyen bir renk olmasının yanı sıra mutlu etmesinden dolayı gelinler beyaz renkli olup hastanelerde temizliği simgelemesi için de beyaz renk kullanılmaktadır. Yaz aylarında da beyaz renk kullanılmasındaki maksat, serinletici ve canlandırıcı bir renk olmasından dolayıdır. Hayal dünyası geniş, temiz, soğukkanlı ve düşünmeyi sevenler genel olarak beyaz rengi çok sevmektedir.

Siyah renk, en çok tartışılan renklerden bir tanesidir. Kimisi karamsarlığı ve kötülüğü simgeleyen psikolojiyi olumsuz etkileyen bir renk olarak düşünse de, bir o kadar olumlu bir renktir. Sadakat, dayanıklılık, sebat, bilgelik ve güveni simgeleyen siyah renk, güç ve yönetimin yanı sıra acı, keder ve üzüntüyü de simgelemektedir. Kıyafet anlamında siyah rengi birçok kişi tercih ederken kimisi zayıf gösterdiği için tercih eder. Kimileri ise güç ve ciddi duruşu simgelediği için tercih eder.

Kahverengi, psikolojide olumlu etkisi olan bir renktir. Doğallık, toprak, güven, sağlam, güç ve olgunluk gibi olumlu anlamları olan kahverengi, ayrıca kahveyi andırdığı için sıcak ve tatlı bir his verir. Bu rengi seven kişilerin genel olarak duyarlı, duygusal ve hassas bir yapısı bulunmaktadır. Yalnızlığı sevmeyen bu kişiler bir o kadar sakinliği severler.

Mor renk, lükslüğü simgelemekle beraber asaletin de rengidir. Zenginlik, romantik, zarafet, güzellik, tutku ve duygusallığın rengi olan mor renk, birçok kişinin evinde dekorasyon olarak olmazsa olmaz renklerden bir tanesidir. Sanatı seven kişilerin daha çok sevdiği mor rengi, ruhsal dünyayı ön plana koymakla beraber sanatsal başarısı olan ya da olacak kişilerin rengidir.

Turuncu renk, dinamikliğin rengi olmakla beraber psikolojide olumlu bir renktir. Heyecan ve mutluluğu simgeleyen bu renk, kırmızıdan sonra en çok sevilen renklerden bir tanesidir. Gösterişi sevenlerin tercih ettiği turuncu renk, ortama hareketlilik, neşe ve mutluluk getirirken güveni ve cesareti de simgelemektedir. Bu yüzden çocuk odaları genelde turuncu renktedir.

Pembe renk, insanları sakinleştiren, narinlik ve romantizmi simgeleyen renktir. Yapılan birçok araştırmaya göre pembe rengi, kalpleri yumuşatmakla beraber insanları sakinleştirmeyi başarmaktadır. Bu rengi seven insanlar agresif olmamakla beraber duygusal, çekingen ve neşeli bir karaktere sahiptir.

Gri renk, psikolojiyi hem olumlu hem de olumsuz etkileyen renklerden bir tanesidir. Kimi insan havanın gri olmasından ötürü içi bunalıp sıkılırken, kimi insan ise bu tür havayı sevebilmektedir. Denge, alçak gönüllülük ve uzlaştırıcı simgeleyen gri renk, diplomatik ortamlarda kullanılabilmektedir. Bununla beraber karamsarlık, depresyon ve içe kapanıklığa neden olduğu için sosyal insanlar bu rengin bunaltıcı olduğunu savunurlar.

Her rengin kendine özel anlamı, psikolojik manada etkileri bulunmaktadır. Bu gibi daha birçok renk açıklanabilir. Sizde hangi rengi seviyor ya da kendinizi o renge yakın hissediyorsanız kendi psikolojinizi de öğrenebilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.