logo

Milliyetçilikten Ümmetçiliğe


Hayrettin ÖZBAY

Hayrettin ÖZBAY

26 Mayıs 2019, 18:35

Mikrop, gözle görülemeyecek kadar küçük olmasına rağmen, çok güçlüdür. 100 kiloluk bir adam, gözle görülemeyecek kadar küçük bir mikrop yüzünden, ayağa kalkamayacak hale gelir. Koskoca İslam coğrafyası ‘Milliyetçilik mikrobu’ yüzünden ayağa kalkamıyor.

Bizi nasıl bu hale getirdiler? Ümmet olduğumuzu nasıl unutturdular?

Düşünsenize, aynı Allah’a aynı Kitab’a aynı Peygamber’e inanmış, beş vakit aynı kıbleye yönelen ümmet, Milliyetçilik kavgasına tutuşmuş.

Kafkas kökenli olarak ARTVİN'de büyümüş birisiyim. Aslen Gürcü bir aileden gelmekte ve Gürcüceyi iyi derecede konuşan biri olarak bu vatan topraklarında atılacak ümmetçilik tohumları ile Kürt, Çerkez Gürcü Laz Arnavut, vesair butun farklı etnik yapıların birlikte yaşamasının ancak ümmet bilinci ile mümkün olabileceğini düşünmekteyim.

Çocukluk yıllarımda izlediğim Türk filmlerinde, köpeklere neden Karabaş veya Arap ismi verildiğini bilmezdim, ama isim olarak hoşuma giderdi. Sonra öğrendim ki, milliyetçilik mikrobunu yaymak için çalışanlar, okullarda ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganı attırdıkları Anadolu çocuklarının bilinçaltına, ‘arap düşmanlığı’ tohumunu ekmeye çalışıyormuş. Aynı yıllarda, Mısır sosyetesinin köpeklerine Türk ismini verdiklerini öğrendiğimde, oyunun büyüklüğünü daha iyi anladım. Arapları Türk düşmanı yapmak için çalışanlar, Türkleri Arap düşmanı yapmak için çabalıyordu. Mikrop aynı, ismi farklı…

Farklı ülkelerde yaşayan farklı ırklara bu mikrobu bulaştıranlar, aynı ülkelerde yaşayan farklı ırkları da birbirine düşman etme oyunu oynadılar. Türk veya Kürt olmak, Allah katında bir ayrıcalık kazandırmaz insana. Bunu herkes, her Müslüman bilir. Allah insanın ırkına, rengine değil, amel defterine bakar.

Bize yıllarca ‘Ne mutlu Türküm diyene!’ sloganı attıranlar, Arap ülkelerinde ‘Her şey Araplar için!’ cümlesini ezberlettiler.. Müslüman olmak, şereflerin en büyüğü iken, ırkıyla övünen nesiller yetiştirdiler. ‘Elhamdülillah Müslüman’ım!’ diyenler kucaklaştığı zaman, Dünya’yı yeniden biz yöneteceğiz

Her hafta Cuma namazında kucaklaşan, aynı kıbleye yönelen, aynı dualara ‘amin’ diyen Müslümanlar, camiden çıktıktan sonra da, fikirde kucaklaşmaya devam etmeli. Fikirde kucaklaşanlar, sokakta da kucaklaşır.

Bizi birbirimize düşürüp parçalamak isteyen düşman, şu gerçeği çok iyi biliyor: Türk ile Kürt kucaklaşırsa Türkiye güçlü olur. Türkiye’de yaşayan Müslümanlarla Ortadoğu’da yaşayan Müslümanlar kucaklaşırsa, Osmanlı yeniden ayağa kalkar.

Onlar Milliyetçilik Mikrobunu yaymaya çalıştıkça, biz ümmet olduğumuzu hatırlayıp, kucaklaşmaya devam etmek zorundayız. Onlar Milliyetçilik mikrobunun etkisi azalmasın diye uğraşırken, biz, ümmet ilacıyla, mikrobun etkisine kırmak için çabalamak zorundayız.

Milliyetçilik öyle bir mikrop ki, hep yakar, yıkar.

Ümmetçilik öyle bir ilaç ki, hep barıştırır, kucaklaştırır.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.