logo

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Çocukların, hayata karşı farkındalıklarının oluştuğu ve görüşlerinin şekillendiği ilk yer ebeveynlerinin yanıdır. Dünyaya gözlerini ilk defa açtığı andan itibaren, ebeveynlerin, çocuklarına karşı tutumları, çocuğun ruhsal ve karakteristik gelişimi açısından oldukça önem arz etmektedir. Her ebeveyn, toplum bilinci oluşmuş, mutlu ve ruhsal açıdan sağlıklı çocuklar yetiştirmek ister. Mutlu ve bilinçli yetiştirilen çocuklar, toplumda daha rahat yer edinebilmekte ve hayata karşı daha pozitif bir bakış açısına sahip olmaktadırlar. Mutlu bir çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynler, bazen bu konuda yetersiz kalabilmektedirler. Daha mutlu çocuklar yetiştirebilmek için, önemli birkaç adımı takip etmek gereklidir.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları
28 Haziran 2019 Cuma 16:49

1-Onun Bir Birey Olduğunu Kabullenmek

Ebeveynlerin, çocuklarına karşı gösterdiği en büyük hata, onlarında bir birey olduğunu belli bir yaşa kadar kabullenememeleridir. Oysa çocuk kaç yaşında olursa olsun, ailesinin fertleri gibi bir bireydir. Çocuğun, her yaşta, kendi istekleri, hayalleri, kararları olabilir. Mutlu bir çocuk yetiştirmenin en büyük sırrı, onun kararlarını dinleyebilmek ve bunlara saygı gösterebilmektir. Bir birey olduğu bilincini, çocuğa da yerleştirmek bu hususta oldukça önemlidir. Çocuğun, karar ve isteklerini küçümsemeden anlamaya çalışmak, gerektiği yerde ona ihtiyacı olan cesareti vermek, çocuğun bir birey gibi hissetmesine yardımcı olmak, mutluluğu açısından en önemli adımdır.

2-Hatalara Karşı Tutum

Her çocuk, hata yapar. Çocuklar, yetişkinler gibi mantık ağırlıklı düşünemez ve yetişkinler gibi doğru ve yanlışı kolay ayırt edemezler. Ebeveynlerin en sık düştüğü hatalardan biri de, çocuklarına doğru olanı, bağırarak ve cezalandırarak öğretmeye çalışmalarıdır. Çocukla, sağlıklı iletişim kurabilmek, çocuğun ruhsal sağlığı ve mutluluğu açısından önemli bir husustur. Çocuğu korkutmadan, hatasını anlamasına yardımcı olmak, ev içerisinde çocukla iletişimi en sağlıklı düzeyde tutmak, çocuğun sosyal ilişkilerinde de kendini daha rahat ifade etmesine yardımcı olmaktadır.

3-Mükemmelliyetçi Olmamak

Çoğu ebeveyn, çocuklarından en mükemmeli yapmasını bekler. Bu beklenti, çoğu zaman çocuklarda ters etki yaratmaktadır. Çocuğun yetersiz olduğu bir ders veya başarısız olduğu konular olabilir. Bu gibi durumlarda, onu zorlayacak, kaygısını arttıracak yönelimler yerine, daha motive edici tutumlar sergilemek, çocuğun mutluluğu açısından gereklidir. Çocuklara mükemmel olmayı değil, çaba göstermeyi öğretmek, başarısız olsa bile motivasyonunu ve özgüvenini yitirmemesini sağlayacaktır.

4-Vakit Geçirmek

Çocuklar için aile ile vakit geçirmek oldukça önemlidir. İş hayatı, yorgunluk, sosyal hayat gibi bahanelerle çoğu ebeveyn, çocuğuna yeterince vakit ayıramamaktadır. Bu gibi durumlar, çocukta depresyon, sosyofobi gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Ebeveynlerin, çocukları ile vakit geçirmesi, birlikte oyun oynaması, tüm aileyi bir araya toplayacak paylaşımlarda bulunması, mutlu bir çocuk için gerekli bir adımdır.

5-Stressiz Bir Ev Ortamı

Günlük hayatta, stres herkesin yaşadığı bir problemdir. Stresli bir ortamda büyümek, çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Aile içi tartışmalar, mutsuz ve gergin bir anne baba faktörü, çocuğunda stres altına girmesine ve mutsuz olmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden yaşanılan ortamda, stresi en aza indirgemek, olumsuz durumları çocuğa daha az yansıtmak gerekmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.