logo

Minimalist Alışveriş Nedir?

Minimalist alışveriş nedir sorusuna yanıt verebilmemiz için, öncelikli olarak minimalist bir yaşam neyi gerektirir konusuna açıklık getirmemiz gerekir.

Minimalist Alışveriş Nedir?
03 Temmuz 2019 Çarşamba 11:15

 Minimalist alışveriş ya da minimalist yaşam kavramları birçok şeyi çağrıştırır. Ekonomimizi kontrol etmeniz gerektiğinde sık sık bu kavramla karşılaşırız.  Kökeni 1960 yılına dayanan sadeliği ve nesnelliği öne çıkaran bu akıma kısaca sadecilik diyebiliriz. Sadeci yani minimalist bir yaşam tarzını benimseyen kişi, gerçek gereksinmesi olmayan hemen her şeyi çevresinden uzak tutar.

Doğal olarak fazla gördüğü her şeyi çevresinden uzaklaştıran hayatından çıkaran minimalist bir yaşam şekli tercih edecek kişinin alışverişlerini de bu yaşam tarzına göre düzenlemesi kaçınılmaz olacaktır.

Sizce De Gereksiz Çok Şey Yok Mu?

Gerçekten de gerek evinizin eşyalarına, gerekse gardırobunuza baktığınızda eşyalarınızın ne kadar fazla olduğunu düşünüyor iseniz siz minimalist bir felsefeyi benimsemeye namzet birisiniz. Atın, satın eskimiş eşyalarınızı kullanmadıklarınızı ve fazlalıklarınızı!

Alışveriş alışkanlığı bir bireyin en zor değiştireceği alışkanlıklarından biridir. Minimalist alışveriş nedir sorusu öncelikli olarak hazmetmeniz çok iyi anlamanız gereken bir soru olacaktır. Yeni alışkanlığınız oluşturmak için öncelikli olarak; duygu, düşünce, davranış, önemsediğiniz değerler ve karakterinize dönüşmeniz gerekmektedir. İşin en zor kısmı burasıdır. 

Minimalist yaşama geçerken tamamen insani duygularınızı sadelik olarak yaşamınıza uygulamanız gereklidir. Yaşamınızdan kasıt ise; yediğiniz içtiğiniz, giyim kuşam, evinizin dekoru, dinlediğiniz müzik, gibi mevcut birçok standardınızın sadeleşme yönünde değişime uğrayacağı gerçeğidir. Bu aşamayı geçtikten sonra minimalist alışveriş dönüşümüne daha hazır hale geldiğinizi hissedeceksiniz.

Kıyafetlerden Başlayın

Giyim eşyalarınızı gözden geçirin. Zevk ve karakterinize en çok uyanları tasnif ederek yeniden eşleştirin. Bu kıyafetlerinizden atılacak dereceye gelene dek faydalanmanız gerektiğini bilin. Seçtikleriniz tercihiniz olacağından yerine yeni bir giysi alma isteğiniz kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Seçtiklerinizin fazlasını giysi bağış konteynırlarına atın ya da satın. Mağazaların indirimlerini takip etmeyi bırakın. Giysilerinizin tamamından vaz geçmeye kıyamıyorsanız çoktan minimalist alışveriş alışkanlığı kazandınız demektir. Zira bu kadar çok giysi size yenisini alma gereksinmesini hissettirmeyecektir. İşte; ‘minimalist alışveriş nedir?’ sorusunun cevabı budur.

Özellikle her gün kendinizi bakmak zorunda hissettiğiniz alışveriş sitelerini takip etmekten tamamen alıkoyun. Bu siteler her durumda minimalist alışveriş alışkanlığı kazanmanızı engelleyecektir. 

Evinizde ki haddinden fazla eşyalarınızdan kurtulun. Sadeliği seçin. Yeni bir eşya almayı düşündüğünüzde benzerinin gideceğini düşünün. Geçemiyorsanız yenisi alınmayacak demektir. Bu minimalist yaşamın olmazsa olmazıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.