logo

Çocuklarına İyi Eğitim Verebilen Anneler

Doğumdan itibaren eğitim sürecimiz başlar. Çeşitli çevresel faktörler ve doğuştan gelen özelliklerimiz karakterimizi oluşturur. Hayatımız boyunca farklı kaynaklardan eğitim sürecimiz devam eder. Peki bir çocuğun karakteri annenin verdiği eğitimden nasıl etkilenir? Annenin çocuğun eğitimi üzerindeki rolü nedir?

Çocuklarına İyi Eğitim Verebilen Anneler
20 Haziran 2019 Perşembe 13:08

Anne Eğitimi Nedir?

İlk öğretmenimiz, annemizdir. Karakterimizi şekillendiren ilk kalıptır. Annenin eğitimi; okul sıralarında görülen eğitime, kitaplardan okuyup öğrenilenlere benzemez.

Annenin eğitimi; onun, çocuğuna her davranışıdır. Hissedip çocuğuna yansıttığı tüm duygularıdır.

Bir Çocuğun Karakteri Annenin Verdiği Eğitimden Nasıl Etkilenir?

Annenin çocuğuna karşı davranışları hatta annenin çevreye karşı davranışları, annenin bilgi, duygu ve eğitim durumu, çocuğun annesinde beğendiği ve beğenmediği özellikler, annesine karşı beslediği duygular, çocuğun annesi tarafından ne yönde eleştirildiği, annenin çocuğuyla ne kadar kaliteli zaman geçirebildiği gibi uzun bir liste, çocuğun karakterinin alt yapısını oluşturur.

Annenin Çocuğun Eğitimi Üzerindeki Rolü Nedir?

Annenin, çocuğun eğitimi üzerindeki önemi çok büyüktür. Kültürlü, çocuk gelişimi hakkında çok araştıran, pedagojik yaklaşımdan uzak olan her türlü kaynak (kitap, TV yayını, eski masal ve hikayeler, film vb.) ve insan tavsiyesinden uzak bir şekilde çocuğunu iyi yetiştirmeye çalışan, yeniliklere açık olan anne, çocuğunun eğitimi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Annenin çocuğuna verdiği eğitimi kaliteli yapan, annenin bilgi düzeyi ve bu bilgiyi kullanabilme kabiliyetidir.

Çocuğuna; özgüven aşılayan, sorgulamayı öğreten, kendisini ve çevresini sevmesini aşılayan, elindekilerin farkında olmayı öğretip, çocuğun farkındalığını geliştiren bir anne; çocuğunun karakterine ve duygu durumuna büyük bir yatırım yapmıştır.

Anne Eğitimini Yetersiz Alan Çocukların Karakteri Nasıl Etkilenir?

Anne eğitimini yeterince almayan ya da yanlış bir biçimde alan çocuklar, ileriki hayatlarında büyük zorluklarla, çevre uyumsuzluğuyla ve mutsuz, doyumsuz bir duygu durumuyla karşı karşıya kalabilir.

Okul hayatında büyük uyumsuzluklar ve sorunlar yaşayabilir. Öfke kontrolü olmayabilir ya da karşılaştığı haksızlıklara sesini çıkarmayarak, özgüvensiz, pasif bir birey olabilir.

Eğer birey kendini ilerleyen yıllarda da geliştiremezse, iş hayatında ve evlilik birliğinde de aynı problemleri yaşayabilir, kendi çocuklarını da bu kısır döngünün içine sokabilir. Bu nedenle; anne eğitiminin rolü büyüktür ve çocuğun karakteri üzerinde öneme sahiptir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.