logo

Çocuklar Empatiyi Kimden Öğreniyor?

Empati, bir başkasının duygularını ve içinde bulunduğu durumu anlamaktır.. Empati yeteneği sayesinde insanlar birbirlerini anlar, hoşgörülü davranır, karşısındakini kıracak hareketlerden çekinir. Bu yüzden empati sağlıklı bir birey ve sağlıklı bir toplum olmak için gereklidir.

Çocuklar Empatiyi Kimden Öğreniyor?
03 Temmuz 2019 Çarşamba 11:01

Empati Nasıl Kazanılır?

Kişilerin empati yetisini kazanma süreci çocukluktan başlar. Çocuklar empatiyi ilk olarak taklit yoluyla öğrenmeye başlar. Annenin babanın çocuğa şefkat göstermesi, çocuğun ilerde merhametli olmasını sağlar. Çocuğun çevresindeki insanlara empati yaparak yaklaşmasını sağlar. Çocukken şefkat, merhamet gibi duygulardan eksik kalmış çocuklarda empati yeteneği gelişmesi daha zor olur. Kişiler zorbalık ve küçümseme gibi hareketlerde bulunabilir, bencil olabilirler. Çünkü karşı tarafın ne hissettiği onun umurunda değildir.

Anne babanın en büyük rolü çocuk okula başlamadan öncedir. Çocuk okula başladıktan sonra arkadaşlar, öğretmenler de çocuğun karakter gelişimine katkıda bulunur. Kısaca çocuklar neye maruz kalır ise onu öğrenirler, hayatlarına geçirirler. Bu yüzden çocukların sevgi, şefkat, saygı dolu ortamlarda büyümeleri oldukça önemlidir. Empati yeteneği de bu tür ortamlarda büyümüş çocuklarda daha fazladır.

Çocuklara Empati Kazandırmak İçin Öneriler

Çocuğa Empati Gösterin

Çocuklar taklit yolu ile öğrenmeye başlarlar. Anne babanın çocuğun duygusal ihtiyaçlarını anlaması, duyarlı olması, kişiliğine saygı duyması çocuğun çevresindeki insanlara değer vermesini sağlar. Empatinin ilk adımları anne babanın çocuğa empati göstermesi ile başlar.

Başkalarını Önemseyin

Çocuklara kendi duygularının önemli olduğu kadar diğer insanlarında duygularının önemli olduğu aşılanmalıdır. Kendi çıkarları için diğer insanlarının duygularını incitmemeleri gerektiği çocuğa öğretilmelidir. Çocuklara dünyanın sadece onların etrafında dönmediği öğretilmeli. Bunu çocuğa öğretmenin en iyi yolu da önce anne babanın bunu uygulamasıdır.

Çocuğa Çevresini Gözlemlemeyi Öğretin

Çocuğun çevresini gözlemlemeyi öğrenmesi insanları anlamasına yardımcı olur. Çocuk insanların hangi durumlarda ne hissedeceğini öğrenmelidir. Çevresindeki insanlar ile ilgili sorular sorun, okuldaki sorunları ile ilgili sorular sorun böylece çocuk çevresindeki insanları fark etmeye başlayacaktır. Çevresinde sorunları olan insanları fark edebilme yeteneğini kazanması çocuğun empati yeteneği kazanmasına yardımcı olur.

Zaman

Çocukların empati yeteneğini kazanması uzun süreçlidir. Bu yüzden çocuğa zaman zaman empati hatırlatılmalıdır. Yaşadığı sorunlarda sadece çocuğun duygularına odaklanılmamalı, sorun yaşadığı kişinin de duyguları olduğu, incinebileceği, canının yanabileceği çocuğa hatırlatılmalıdır. Empati bir anda öğrenilebilecek bir şey değildir. Bu yüzden çocuğun gelişim süreci boyunca üzerinde durulmalıdır. Bunun içinde zamana ihtiyaç vardır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.