logo

Ak Parti neden kaybetti ?


Metin KARADAYI

Metin KARADAYI

02 Temmuz 2019, 09:46

Ak Parti, 23 Haziran seçimlerini neden kaybetti sorusunun cevabını ararken bizde kendi görüşlerimizi ifade etmeye çalışalım. Ak Parti yöneticileri bu söyleyeceklerimizi kabul etmeseler de biz söylemeye devam edeceğiz. Belki birileri dikkate alır.

 1. Ak Parti, vatandaşının derdini dinleyen, çözümü olmayan bir sorunu dahi olsa vatandaşı dinleyen elinden geleni yapmaya çalışan ve vatandaşına bunu anlatan bir partiden, vatandaş konuşurken yüzüne dahi bakmayan, biz şunları yaptık bunları yaptık İstanbul’un nüfusu kaç diyen bir partiye dönüşmüş olması.
 2. Ak Parti, mağdurların sesi iken 1999 yılında çıkartılmış bir yasa ile hakları ellerinden alınan Emeklilikte Yaşa Takılanların sesine kulaklarını tıkayarak adeta onlara yokmuş gibi davranarak mağdurları görmezlikten gelerek bu özelliğini de kaybeden bir partiye dönüşmesi ki bu yasa haksız bir yasadır. Neden derseniz hukukta çıkarılan yasa geriye yürümez kazanılan hakları yok edemez, oysa bu yasa 1999 yılında çıkarıldı ve öncesindeki hakları da ortadan kaldırdı.  Ekonominin durumu bu sorunu çözmeye yeterli değilse bile Ak Parti yöneticileri vatandaşlarını dinlemeli idi en azından işsiz olup bu yasa mağduru olanlara emekli maaşı verilmeli idi veya bir araya gelerek ortak bir yol bulunmalı idi. Ak Parti vatandaşı görmezlikten geldi, EYT’li mağdur vatandaş da Ak Parti’yi. Ayrıca 31 Mart seçimlerinin yenilenmesi kesinleştiği dönemde neden kıdem tazminatı konusu gündeme getirilir. Çalışanların en hassas olduğu konu gündeme neden getirilir anlamak mümkün değil ?
 3. İstanbul’da kentsel dönüşüm sebebi ile yüzbinlerce mağdur söz konusu. Bu konuda da Ak Parti yöneticileri bu vatandaşları görmemezlikten geldiler. Örnek verirsek, Kadıköy ilçesinde ( Fikirtepe mahallesi, Eğitim mahallesi, Dumlupınar mahallesi, Merdivenköy mahallesi,) 4 mahalle de on binlerce mağdur söz konusu. Bu mağduriyet tam 7 yıldır sürmekte. Ne büyükşehir belediyesi ne de Çevre Bakanlığı bu mağduriyeti çözmemiştir. Burada yaşanan mağduriyetin detaylarına girmeyeceğim. Bu mahallelerde vatandaş kendi kaderine terk edilmiştir.
 4. Yine, 23 Haziran seçimlerindeki Ak Parti’nin vaatlerine bakıldığında vatandaş bunları yapabiliyordunuz madem neden seçimi beklediniz dedi. Örnek İspark ’ ın 1 saat ücretsiz olması ve diğer faturalarda yapılan indirimler.
 5. Ak Parti, vatandaşların sorunlarını dinlememeye başladığı gibi parti yöneticileri veya parti fanatikleri tarafından eleştiri yapanlar anında tekfir edilmeye, hakaret edilmeye vatan haini ilan edilmeye başlandığı için millet tarafından tepki ile karşılandı. Eleştiri yapan herkesin vatan haini olmadığını düşünmeli idiler.
 6. Ak Parti, 31 Mart seçimleri öncesinde yaptıkları birçok hatayı da görmezlikten gelip vatandaşa doğruluğunu anlatmaya çalıştılar. Adeta vatandaşlarına bunu kabul etmeyen bizden değildir dediler. Örneğin belediye başkan adaylarının tespitin de bu yaşandı. Bir başka ilçenin başkanını alıp başka bir ilçeden aday gösterip bunun doğru olduğunu anlatmaya çalıştılar. Ayrıca belediye başkan aday adaylarının, kendilerini teşkilata anlatmasına olanak vermedikleri gibi neden aday olduklarını dahi dinlemeden aday belirlediler. Bir ilçeden 16 tane aday adayı çıkmış siz bunları tek tek dinlememişsiniz sonra başka bir ilçenin başkanını getirip aday göstermişsiniz, bunu yaparsanız 16 aday adayına hakaret etmiş olursunuz. Herkesi dinlersiniz, herkese imkan verirsiniz sonra adayı belirlersiniz. Bu seçimde yapılan bu yanlış usul partiye büyük zarar vermiştir.
 7. Ak Parti teşkilatlarını belirlerken onun adamı, bunun adamı mantığı ile belirlemesi, teşkilatın bulunduğu ilçedeki partilileri dinlememesi de ayrıca büyük hata idi. Örneğin Ataşehir ilçe başkanını Tuzla ilçesinden getirmesi ve sonra bu başkanın seçime 1 ay kala istifa etmesi nasıl izah edilebilir. İktidar partisi Ataşehir ilçe başkanını Ataşehir’den neden bulamamış da tuzla ilçesinden getirmiştir ? Bu sorgulanmalıdır. 16 tane belediye başkan aday adayı çıkan ilçenin ilçe başkanını Ataşehir den bulamamasının nedeni mutlaka sorgulanmalıdır. Sadece başkan ile kalsa belki telafi edilebilir ilçe yönetim kurulu üyelerinin de yarısı diğer ilçelerden olunca insan sormadan edemiyor neden bu yapılır ?
 8. Ak Parti kendi seçmeninin hassasiyetlerini unutmaya başladı. Aile yapısına yönelik çıkartılan birçok yasa vatandaş tarafından kabul görmediği gibi tepki ile karşılandı. 17 yıldır Faiz illeti ekonomiden çıkartılamadığı gibi Diyanet İşlerinin içine sokulması da ayrı bir facia idi. Diyanet İşleri Başkanlığında çalışanlara düşük faizli kredi imkanını sağlamaya çalışan stk lar bunlara ses çıkarmayan engellemeyen bakanlık vatandaştan tepki almıştır.
 9. Kibir, ego tavan yapmış teşkilat mensupları, belediye yöneticilerini zaten söylemeye gerek yok onlar kendilerini çok iyi biliyorlar.
 10. Yeni simalara, yeni yüzlere neden şans tanınmaz, neden sürekli aynı kişiler bir yerden diğer yere gönderilerek aday gösterilir. Kendi insanına bu kadar mı güvenilmez.
 11. 17 yıldır bu ülkede siz gördünüz mü yolsuzluk, hırsızlık yapan siyasetçinin mahkeme karşısında hesap verip ceza aldığını çaldığı paraların devletin kasasına geri konulduğunu. Yolsuzluk sebebi ile belediye başkanları görevlerinden alındı sonuç ?

           Millet biliyor artık kimin ne yaptığını milletten hiçbir şeyi gizleme şansı yok.

Yukarıda Ak Parti ile ilgili eleştirilerimizi, tespitlerimizi yaptık, bu eleştirilerimizin sayısı daha da artırılabilir ama biz bu kadarını yazarak yetiniyoruz, şimdi bazı arkadaşlar Ak Parti’yi eleştirmişsin, eleştirilerini yazmışsın yaptıklarını niye yazmadın, söylemiyorsun diyebilir onlara cevabım 17 yıldır Ak Parti niye iktidar?  İktidarı bu millet yıllardır niye Ak Parti’ye veriyor bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı. Ama aktif siyaset devam ediyorsa hizmetler de devam etmeli maalesef kural bu. Onu yaptık, bunu yaptık şimdi sizin var olan bu sorunlarınız da beklesin, dursun diyemezsiniz dediğinizde 23 Haziran sonucu ile karşı karşıya kalırsınız.

Seçimleri kim kazanırsa kazansın, kazanan devletimiz milletimiz olsun inşallah.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.